Kadın Söylemler

Tezcan Karakuş Candan: Kadınlar direnecek, baskıya diktatörlüğe Hayır diyecek

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan 8 Mart nedeniyle bir mesaj yayımladı. Candan, mesajında “Cumhuriyet ve yaşanılası kentler için laik bir ülkede nefes alasınız diye kadınlar direnecek, baskıya diktatörlüğe Hayır diyecek” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Ülkemizin, çocuklarımızın geleceğinin zor günlerden geçtiği bir sürecin ortasında kadın olmak isyana durmaktır. Cumhuriyet değerlerini, insanlığı, evrensel demokrasiyi, adaleti, laikliği, barışı savunmak, dahası bunlar için mücadele etmek isyan olmaktır.

Karanlıkta aydınlık olmaktır. Bir anne, bir evlat, bir çocuk,bir insan ,bir kadınsanız, kayıtsız kalamazsınız, lal olamazsınız.
Ağırdır taşıdığımız sorumluluk, dünyanın yükü kadar…Rengine, ırkına, cinsiyetine bakmadan her insanın bir annesi olduğunu,onun için geceleri uykusuz kaldığını biliriz. Bu 8 Martta bir kez daha ağır bir sorumluluğu sırtlıyoruz. Çocuklara bırakacak aydınlık bir gelecek, yaşanabilir bir Türkiye de , nefes almak, çalışmak, hakkımızı, aramak,okumak, emeğin, sevginin, barışın, demokrasinin özgürlüğün ve bize bırakılan emanetlerin sürekliliğinin sağlanmasında çocuklara verilmiş sözümüz var.

Yüreğimiz attığı sürece bu ülkede, sizin toprağa bastığınız her karış toprakta, Cumhuriyet ve yaşanılası kentler için laik bir ülkede nefes alasınız diye kadınlar direnecek, baskıya diktatörlüğe Hayır diyecek .
Bu isyan ve kararlılıkla Bursa’dan Ankara’ya yola çıkan 7 kadın arkadaşımızın acısı düştü yüreğimize bu 8 Martta.Bu isyan ve kararlılıkla devam edeceğiz direnmeye…Bu isyan ve kararlılıkla tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürek dolusu direnişle selamlıyorum.