Politika Söylemler

Sosyalist Örgütlerden Adalet Yürüyüşü’ne Destek

AFP 2017/ Adem Altan

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde 15 Haziran’da başlatılan Adalet Yürüyüşü’nde bir hafta geride kaldı. Güvenpark’tan başlayan ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Cezaevine kadar sürecek yürüyüşe sosyalist örgütlerden de destek geliyor. Yürüyüşün yapılacağının duyurulduğu 14 Haziran akşamından bugüne kadarki süreçte Türkiye solundan, siyasi partilerden ve örgütlerden yürüyüşe katılımlar gerçekleşiyor.

Yapılan destek açıklamalarından bazıları şöyle:

ÖDP:

“Enis Berberoğlu’nun tutuklanması hukuki değil siyasi bir karardır. AKP/Saray iktidarı şimdi mücadele ettiklerini söyledikleri eski ortakları FETÖ’nün yöntemleriyle muhalefete karşı, hukukun araçsallaştırıldığı bir savaş yürütmektedir. Bugün MİT tırlarına ilişkin haberden kaynaklanan tutuklama kararı, AKP’nin kendi suçlarını örtme çabasıdır. Suriye savaşının parçası olarak ülkemizi ateşin içine atan ve bugünde aynı politikalarını sürdüren AKP iktidarı MİT tırlarında taşınan silahlar dahil olmak üzere, sonuçları ülkeyi ve tüm halkı ilgilendiren konularda yurttaşlara karşı sorumludur.

Hukuku Saray denetime alarak yürütülen bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacağız.Ve bu kararları alanlar da bilmeli ki sonunda hakikat zorbalığı ve yalanı yenecektir !”

ÖDP’nin yaptığı resmi açıklamanın yanı sıra Alper Taş:”Bu yürüyüş bağımsız yargı, özgür basın, demokratik bir Türkiye isteyenlerin yürüyüşüdür. Daha da büyütülmelidir” açıklamasını yapmıştır.


Halkevleri

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy yürüyüşe başından beri tam destek verdiklerini vurgulayarak “Biz bu yürüyüşü sadece CHP’nin bir yürüyüşü olarak görmüyoruz. Bugün buradaki adalet talebi bütün ülkenin adalet talebidir. Bizim 16 Nisan’da bir sözümüz vardı “Bu memleket bizim. Geleceğimizi, haklarımızı ve memleketimizi tek adama bırakmayacağız. Yargının tek adam rejimine teslim edilmesine karşı bugün adalaet yürüyüşünün önemli olduğunu düşünüyoruz. Çok açık ki adalet olmadan demokrasi, demokrasi olmadan adalet olmaz.Hayır diyen herkesi bugün bu seferberliğe davet ediyoruz” demiştir.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Adalet Yürüyüşü’nde

EHP:

“Berberoğlu ve diğer vekillerin tutuklanma kararlarının hukuki değil siyasi olduğu apaçık ortada. Mahkemelerin, yalnızca Saray ve çevresinin çıkarları adına karar alan yerler hale geldiği bir kez daha görüldü.Adalet yürüyüşü şimdiden tüm vekillerin serbest bırakılmasını içeren bir nitelik kazandı. Sadece yürüyüşü başlatan Kılıçdaroğlu ile değil, yürüyüşe katılanlarla da birlikte son yıllarda yaşanan tüm adaletsizliğe karşı mücadelenin adresi oldu. Bu yürüyüşün tutarlı bir siyasetle sürdürülmesi, önemli kazanımların önünü açacak. Bu yüzden nasıl ki HDP Eş Genel Başkanları tutuklandığında, Nuriye ve Semih tutuklandığında sokaklarda olduysak şimdi de adalet yürüyüşüne omuz vermeliyiz.”

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun Adalet Yürüyüşü’nde

EMEP:

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan; “Bu yürüyüşün talepleri esas olarak geniş bir kesimin de talepleriydi ülkemizde. Halkın beklentisini ve sorunlarını dikkate alarak, özellikle adalet ve demokrasi talebinin önemli olduğunu düşündük. Ülkenin ve halkın ihtiyaçları için de bu yürüyüşün adalet ve demokrasi talepleriyle sahiplenilmesi gerektiğini düşündük. Bu yüzden bu yürüyüşteyiz. Yürüyüşün ilk gününde de katıldık. Bugün bir günlük dayanışma maksadıyla katılımımız gerçekleşti ama esas olarak bizim burayla dayanışmaktan çok geniş kesimler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyoruz.Demokrasiyi yürüyüşlerle bedel ödeyerek kazanılır.”

Adalet Yürüyüşü’ne EMEP lideri Selma Gürkan ve MYK üyesi Levent Tüzel de katıldı