Politika Söylemler

SODEV’den gözaltı açıklaması: Siyasi iradenin barışa ve insan haklarına herkesten fazla sahip çıkması en temel beklentimiz

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Diyarbakır Tabip Odası’nın eski üç başkanının da aralarında olduğu yedi kişi bu sabah gözaltına alındı.

Eski Diyarbakır Tabip Odası başkanı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) Yönetim Kurulu Başkanı, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) üyesi Dr. Necdet İpekyüz de gözaltına alınanlar arasında.

Dr. Necdet İpekyüz

İpekyüz’ün gözaltına alınmasının ardından SODEV tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada İpekyüz’ün en kısa süre içerisinde özgürlüğüne kavuşması talep edilirken siyasi iradenin barışa ve insan haklarına herkesten fazla sahip çıkma gerekliliği vurgusu yapıldı.

SODEV’in yaptığı açıklama şöyle:


Vakfımızın değerli üyesi, Diyarbakır Tabip Odası eski başkanı Sayın Dr. Necdet İpekyüz, bugün Diyarbakır’da gözaltına alınmıştır.

Bugüne kadar bölgenin sorunlarının şiddetten uzak bir anlayışla, barış ve demokrasi içerisinde çözülmesi için yoğun çaba gösteren arkadaşımızın en kısa süre içerisinde özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.

Sosyal Demokrasi’nin en önemli evrensel ilkelerinden olan “özgürlük” kavramının ülkemizde bu derece yıpratılıyor olması yarınlarımız için çok büyük endişe kaynağıdır.

Türkiye bunu hak etmemektedir.

Siyasi iradenin ve devletin sorumlu kurumlarının adalete, demokrasiye, barışa ve insan haklarına herkesten fazla sahip çıkması en temel beklentimizdir.

Saygılarımızla.