Politika

Soçi’deki üçlü zirve öncesinde yaşananlar dikkat çekici

Yarın(22.11.2017) Rusya’nın Soçi kentinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Rusya-Türkiye-İran liderler zirvesi öncesinde Rusya ve İran yönetimlerinden toplantı gündemini de ilgilendiren hamleler geldi.

Soçi’de yapılacak üçlü zirve öncesinde; Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Soçi’de ağırladı, dört saatlik bir görüşme gerçekleştirildi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, görüşmede Putin, Esad’ı İslamcı militanlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı tebrik etti. Putin, Esad’a ayrıca “Suriyelilerin çok zor deneyimler yaşadığını fakat aşamalı olarak sona yaklaşıldığını yani terörist grupların kaçınılmaz yenilgisinin yakın olduğunu” söyledi.

Görüşmede, Rusya’nın askeri operasyonlarının Suriye’nin bağımsızlığı ile egemenliğini korumasına yardımcı olduğunu belirten Esad ise şöyle konuştu: “Rus ordusunun oynadığı rol ve amaca ulaşmak için verdiği kayıpları özellikle anmak isterim. Rusya’nın ülkemizi kurtarmak için ortaya koyduğu çabalar için minnettarız. Bunu unutmayacağız.”  

 

‘DEAŞ’ın sonu geldi’

İran Cephesinde ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın sonunun geldiğini açıkladı. Ruhani’nin bu açıklamayı yarınki zirve öncesi yapması ise dikkat çeken bir hamle olarak değerlendiriliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Erdoğan: ‘Suriyeli muhalifler terörist durumuna düşürülmüştür’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da partisinin grup toplantısında yarınki zirveye dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında, “Soçi’de Rusya ve İran ile üçlü zirve gerçekleştireceğiz. Rusya ile kurduğumuz yakın ilişkiden elde ettiğimiz gelişmeler oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Amerika’nın bölgemizde izlediği politikanın yanlışlığı konusundaki endişemizi her defasında paylaşıyoruz. DEAŞ’ı temizlediğinizi söylüyordunuz, hala silah yüklü TIR’lar niçin Suriye’ye geliyor. ** Esed rejimi hala yerli yerinde durmaktadır. Buna karşın demokrasi talebinden başka suçları olmayan Suriyeli muhalifler neredeyse terörist durumuna düşürülmüştür.”

Suriye Muhalefeti toplantısı ertelendi

Öte yandan, 22-24 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmesi planlanan Suriye muhalefeti toplantısı ileri bir tarihe bırakıldığı haberi ajanslara düştü.


Putin ile Esad’ın görüşmesi ve sonrasında Suriyeli muhalif gruplarının toplantısının ertelenmesi kadar, Erdoğan’ın “Suriyeli muhalifler” savunuculuğu ve “Esad karşıtlığına” karşılık olarak yarın yapılacak üçlü zirve öncesinde bu görüşmenin yapılması da hayli dikkat çekici. Özellikle; Putin’in, Esad’ı “İslamcı militanlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı” tebrik etmesi doğrudan yarınki toplantıya bir mesaj olarak görülebilir. Putin’le Esad’ın bundan önce Ekim 2015’te Moskova’da bir araya geldiği göz önüne alındığında iki yıl sonra gerçekleşen bu görüşmenin zamanlamasının tesadüf olmadığı ihtimali daha da güçlenmekte.

NATO ve ABD karşıtı söylemleri ne kadar artsa da Erdoğan’ın Rusya ve İran ile yakınlaşmasından “istediklerini” alamadığı ortada. İç siyasette “katil” dediği Esad konusunda tamamen zıt bir konumda bulunan Rusya ve İran ile ortaklaşmasının sancıları Erdoğan’a zor bir süreç yaşatıyor. Bu iki devletin, Erdoğan’dan “Esad konusunda yeni bir tutum talebi” Erdoğan’ı çok zor durumda bırakacaktır ancak görünen durum da budur. Suriye’de bugüne kadar rasyonel dış politika hamlelerinden çok uzak bir tutum sergileyen Erdoğan’ı daha da zor ve çelişkili günler bekliyor gibi…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad’la Soçi’de görüştü