Özel Haber

On Ekim Dayanışması’ndan “Kriz Rehberi” çağrısı

Türkiye’de son dönemde karşılaşılan insan kaynaklı afetler esnasında ve sonrasında yaşanan hak ihlalleri ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla 10 Ekim Dayanışması “İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz Rehberi” için katkı ve öneri çağrısı yaptı. Rehber özellikle Gölcük, Düzce ve Van Depremleri, Suriye savaşı sonrası göçler, Suruç Katliamı ve 10 Ekim Ankara katliamı sonrasındaki süreçlerde gönüllü ya da profesyonel çalışmalar yapmış kişilerin, bu süreçlerde biriken bilgi ve deneyimleri kayıt altına almayı ve benzeri süreçlerde sorumluluk alacak sivil toplum örgütlerini ve gönüllüleri, bu bilgiler doğrultusunda güçlendirmeyi hedefliyor.


On Ekim Dayanışması‘nın çağrısı şöyle:

Birçok insanın  katkılarıyla ve kolektif süreçlerle hazırlanan bu rehber katkılarla gelişmeye ve etkinleşmeye açıktır. Temel olarak karşılıklı güçlenme ekseninde yol alması hedeflenen rehbere herkes istediği şekilde katkı sunabilir, rehberi dilediği şekilde kullanabilir, geliştirebilir ve deneyimleriyle zenginleştirebilir.  Bu kapsamda önerilerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz:  İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz Rehberi

Rehber taslağı görüş, öneri ve katkılara açıktır.  Taslağa dair katkılarınızı ve önerilerinizi 25 Şubat’a kadar krizrehberi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.


İnsan Kaynaklı Afet Nedir?
Nükleer, biyolojik, kimyasal kazalar, taşımacılık kazaları, endüstriyel kazalar, aşırı kalabalıktan meydana gelen kazalar, toplu insan göçleri, zorla yerinden edilmeler, canlı bomba vakaları vb.

On Ekim Dayanışması‘nın hazırladığı sunum:

Yazar Hakkında

Mehmet Şafak Sarı

Araştırmacı, İletişimci, Gazeteci
www.msafaksari.com

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla