Politika Söylemler

ÖDP: Bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacağız

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davasında ‘siyasal ve askeri casusluk’ ve ‘FETÖ’ye yardım ve yataklıktan 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından siyasi partilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi, bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacaklarını vurguladı.

ÖDP’nin açıklaması şöyle:

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na yönelik tutuklama kararı her şeyden önce hukuki değil siyasi bir karardır.

AKP/Saray iktidarı yargıyı siyasi mücadelenin merkezine yerleştirmiştir. Bu karar CHP’ye ve onun nezdinde tüm muhalefete ve topluma bir gözdağıdır.

AKP/Saray iktidarı, şimdi mücadele ettiklerini söyledikleri eski ortakları FETÖ’nün yöntemleriyle muhalefete karşı, hukukun araçsallaştırıldığı, bir savaş yürütmektedir.

Bugün MİT tırlarına ilişkin haberden kaynaklanan tutuklama kararı, AKP’nin kendi suçlarını örtme çabasıdır. Suriye savaşının parçası olarak ülkemizi ateşin içine atan ve bugünde aynı politikalarını sürdüren AKP iktidarı MİT tırlarında taşınan silahlar dahil olmak üzere, sonuçları ülkeyi ve tüm halkı ilgilendiren konularda yurttaşlara karşı sorumludur.

Hukuku Saray denetime alarak yürütülen bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacağız.

Ve bu kararları alanlar da bilmeli ki sonunda hakikat zorbalığı ve yalanı yenecektir!