Medya

Manşetler Saray’dan, 11 Gazetenin manşeti ortak: Bir Gece Ansızın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, referanduma giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni hedef alan “Bir Gece Ansızın Gelebiliriz” açıklaması bugünün(26 Eylül 2017) gazetelerinin çoğunun manşetini oluşturdu.

Gazetelerin, bugüne kadar defalarca aynı haberi aynı ifadelerle manşetine taşıması” gazetelere tek merkezden direktifler geliyor” iddialarını güçlendiriyor.

Türkiye’de uzun zamandır, amiral gemi olma iddiasındaki gazeteden, muhalif konumdaki milliyetçi gazetelere kadar “tek bir kişinin” açıklamaları ile sınırlı gazetecilik yapılıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarını aynı ifadelerle manşetine yerleştiren gazeteler:

Erdoğan Ne Demişti?

İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, referanduma dair şu açıklamayı yapmıştı:

“SURİYE’de de bir ya da birden fazla terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. Öyle Kuzey Suriye’de YPG, PYD oralarda devlet kuracaklarmış. Bunların hepsi onlar için kuru bir rüya. Başkaları için sadece stratejik hamle olan bu gelişmelerin devletimiz ve milletimizin beka meselesi olduğunu buradan ifade ediyorum. Biz burada böyle bir yapılanmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Dedim ya, bir gece ansızın gelebiliriz. Bunu Fırat Kalkanı Harekâtı’nda yaptık. Şimdi burada da bu tür gelişmelere müsaade etmemiz mümkün değil. Irak ve Suriye’de ülkemiz için tehdit oluşturan konularda, gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyeceğimiz tüm seçenekler masa üstündedir. Suriye, Cerablus, Rai, Dabık, El Bab… Buraya kadar uzanan 2000 kilometrekarelik alanı nasıl DEAŞ’tan temizlediysek, gerektiğinde Irak’ta bu tür adımları atmaktan geri durmayacağız.”