Özel Haber Politika

Kulis: Akşener’in yeni partisinin 60 ilde teşkilatı hazır

Fotoğraf: Reuters

Türkiye, 16 Nisan referandum sürecinde ve sonrasında AKP ile MHP’nin yakınlaştığı bir süreci yaşarken MHP içerisinde kongre toplama mücadeleleri mahkeme kararlarıyla kesilen muhaliflerden Meral Akşener yeni parti çalışmalarını tamamlamak üzere. Akşener’e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şu anki örgütlenmede altmışın üzerinde ilde ve bunların ilçelerinde teşkilatlar hazırlanmış durumda. Örgütlenmedeki güçlülük anlamında şaşırtıcı belli iller mevcut.

‘İç Anadolu’da ciddi destek var’

Kaynaklar tarafından İç Anadolu’da ve özellikle Kayseri’de ciddi bir desteğin olduğu ve Akşener’in memleketi olan Kocaeli – Adapazarı bölgesinde de büyük ilginin olduğu söyleniyor. Aynı zamanda Bursa ve Antalya’nın da özellikle öne çıkan iki şehir olduğu belirtiliyor.

Meral Akşener, yeni kurulacak partinin doğal lideri görünümünde. Ümit Özdağ ise “akil adam” pozisyonunda etkili bir üstlenmiş durumda. Diğer MHP’li muhalif adaylardan Koray Aydın ile yeni parti konusunda temas sürerken Sinan Oğan ise tamamıyla bu yapıdan uzak bir durumda. Oğan, MHP içinde mücadeleye devam etme konusunda bir tercihte bulunuyor. Öte yandan MHP Genel Merkezine muhalif milletvekillerinin de çalışmalara aktif destek verdiği görülüyor. Ancak bu vekillere partide çok fazla idari görev verilmesi beklenmiyor, daha çok parlamentodaki görevlerde olacakları ve çalışmalarına oradan devam edecekleri ifade ediliyor.

‘Kurucular Listesi şekilleniyor’

Mansur Yavaş, Musavat Dervişoğlu, Durmuş Yılmaz gibi muhalif isimlerle ise görüşmeler halen devam ediyor. En geç Kasımda teslim edilecek olan Kurucular Listesine belli kişiler eklenmiş durumda, ikna turlarıyla temas halindeki diğer isimlerin de kararsızlıkları ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Kasım ayı içerisinde tüm evraklar teslim edilip bir anda ortaya çıkış planlanıyordu ancak Akşener yaptığı açıklamada kuruluşu mümkün olduğu kadar hızlandırdıklarını açıkladı. Akşener, bu kararı şu sözlerle temellendiriyor: “FETÖ terör örgütün elebaşı bir fotoğraf çektirdi. O fotoğrafta sadece ayakkabılarıyla seccade olması dışında, her şeyi kabalist sistem üzerinden okumamız gerekiyor. Türkiyede demek ki pek çok İslam dışı anlayışlara sahip bu tip, koca soru işaretlerinin bulunduğu anlayışın ortaya çıktığı bir dönemdeyiz. 11 sayısının olduğu görüldü. Bunun neye tekabül edeceğini de bilemeyiz. En azından ben şunu bilerek, sempatizanlarına, bağlılarına üzerimizden bir umut mesajı vermek için her terör örgütünün böyle düzenekleri vardır. bu şaibelere soru işaretlerine meydan vermemek üzere biz mümkün olduğunca  parti kurma çalışmalarını erkene aldık.”

‘MHP yönetimi, oluşan havayı kırmak için olağanüstü kongre yapabilir’

Yeni parti konusunda çalışmalar hızla sürerken alınan duyumlara göre MHP Genel Merkezi’nin ise oluşacak havayı kırmak için Eylül ayında olağan/olağanüstü kongre yapma hazırlığında olduğu iddia ediliyor. Delege yapısını kendi lehinde düzenleyen ve muhalif teşkilatları feshetme yolunu izleyen Bahçeli yönetiminin bir olağanüstü kurultay ile bu süreçte boy göstermesi sürpriz olmayacak.

Ayrıca Meral Akşener’in parti içi muhalif bir siyasetçi kimliğinden uzaklaşarak ülkeyi yönetmeye aday bir siyasi lider kimliğine büründüğü görülüyor. Akşener, Bahçeli’ye ve mevcut hükümete eleştirilerinin yanı sıra ülkeyi yönetmeye dair programlarını ve sorunların çözümlerine dair önerilerini açıklamaya başlamış durumda.

Meral Akşener, parti program ve tüzüğü oluşturulurken geniş ekiplerin görev aldığını ve toplumun tüm sorumlarına çözüm sunacak metinlerin ortaya çıkacağını belirtiyor. Ümit Özdağ da parti kuruluş sürecine ilişkin “Sabah aşağı yukarı saat 10.00-10.30 gibi masaya oturuyorum. Ve akşam saat 8.00’e kadar 15’er dakikalık süreyle, elinde özgeçmişi olan grup veya kişilerle görüşüyorum. Yeni Demokrasi Hareketi’nden Vatan Partisi’ne, AKP’den CHP’ye, MHP’den Saadet Partisi’ne, BBP’ye kadar siyasi partilerden olduğu gibi şimdiye kadar hiçbir siyasi partiyle ilgilenmemiş insanlar da var” değerlenmesini yaptı.