Kadın Söylemler

KCDP: OHAL’de kadın cinayetleri arttı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu(KCDP) Ocak ayına ilişkin rapor yayınladı.

Geçen yıla oranla en fazla kadın cinayeti Ocak ayında yaşandığının vurgulandığı raporda Ocak ayında tam 37 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü açıklandı. Raporda, OHAL döneminde kadın düşmanı söylem ve politikaların, kadın cinayetlerinin ve kadın cinayetlerindeki vahşetin arttığının tespiti yapılıyor.

Raporda aktarılan bazı veriler şöyle:

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İzmir’de 6; İstanbul, Balıkesir, Trabzon ve Şanlıurfa’da 3; Antalya, Giresun ve Kocaeli’de 2 kadın öldürüldü.


Ocak ayında 14 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. İzmir’de bir kadın çalıştığı iş yerinde taciz edildi. Ankara’da bir kadın halk otobüsünde şoför tarafından tecavüz edildi. Kadınların yanında yer alan politikaların geliştirilmemesi, uygulanmaması tacizcilerin önünü açıyor. Aydın’da daha önce tacizden beraat etmiş bir kişi, bu ay başka bir kadını taciz ederken, Tekirdağ’da da bir kişi farklı zamanlarda iki kişiyi taciz etti.

Ocak ayında öldürülen kadınların %100’ünün korumasının olup olmadığı tespit edilemiyor. Bu ay öldürülen kadınların %8’i başka bir kadını korumak isterken öldürüldü. Bu veriler kadınların açıkça korunmadığının bir göstergesidir. AKP Hükümeti kadınları korumak için daha neyi bekliyor? Bunun için  2011 yılında çıkarttırdığımız 6284 sayılı koruma kanununu etkin uygulamak bile yeterli. Yine boşanmayı sorun olarak gören AKP Hükümeti boşanmayı engellemek için harekete geçerken, bu ay Balıkesir’de bir kadın kardeşimiz boşanma davası sürerken öldürüldü. Öldürülen kadınların %31’i boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü.

Kadınlar işkencelerle öldürülüyor

OHAL döneminde kadın cinayetlerinin artıyor, cinayetteki vahşette artıyor. Kadınlar boğularak, darp edilerek, silahla türlü işkencelerle öldürülüyor. Ocak ayında öldürülen kadınların %70’i silah ve kesici aletle öldürüldü.  Bu ay öldürülen kadınların %24’ü 35 yaşın altındaydı.