Fikir Yazısı Kadın

Kadına Yönelik Şiddet Türü; TACİZ – Ceren Şimşek

Bu aralar en çok anlatmaya çalıştığımız şey “taciz nedir?” Sosyal medyada taraflar arasında sıkça yaşanan tartışma “bu tacizdir, hayır bu taciz değildir” tartışması. Kafanızda taciz denilince oluşan şablon nedir? Nereden sonra taciz olarak isimlendirmeye başlarsınız? Neden taciz edenle empati kurarsınız? Tüm bunların hepsinin cevabı yıllar yıllar önceki kültürel kodlarımızın buraya kadar gelmesi ve erkek egemenliğinin toplumun en derinine nüfuz etmesinde. İlk nefesi aldığımızdan andan itibaren içimize işlenmeye başlayan toplumsal cinsiyet rolleriyle pekiştirilen bu davranış şekilleri bir bakmışız pek gayet tacize kılıf aramaya başlamış. Ama problem en başında; tanımlamayı doğru yapmak. Yani taciz nedir sorusuna verdiğimiz cevap. Taciz; istenmeyen davranışların tümüdür.

Yemek siparişinizi getiren kuryenin, televizyonunuzu tamir için evinize gelen tamircinin, muayene için gittiğiniz doktorun, iş yerinizdeki patronunuzun vs aslında sınırları belli olan ilişkinizin dışına çıkıp sizin farklı olan rızanız dışında sizin alanınıza girmesinin tartışmaya gerek olmadan taciz etiketi yemesi gerekir. Bu taciz midir değil midir? “Efendim bir mesaj atmış, hayır dersin gidermiş, insanlar nasıl sosyalleşecekmiş?”

Edirne, Keşan’da arızalı şofbenin tamiri için eve tamirci çağıran kadın, tamircinin tacizine maruz kalmış ve ardından polise şikayet etmiştir. Tamirci erkek ise kadının kendisine saldırdığını iddia etmiş ve ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır.

Kadını muayene ettikten sonra aralarındaki profesyonel ilişkiyi kötüye kullanarak kadının kişisel bilgilerinden sosyal medya hesaplarına ulaşan doktor, kadını mesaj yoluyla taciz etmiştir.

Kadın çalıştığı iş yerinde, aralarındaki hiyerarşik ilişkinin yarattığı baskı ile erkek patronun sözlü ve yazılı olarak tacizine uğramış ve buna tepki gösterince işten çıkartılmıştır.

Yemek siparişi veren kadına siparişi teslim eden kurye, elinin altındaki imkanları kötüye kullanarak daha sonra kadınla iletişim kurup onu taciz ve tehdit etmiştir.

Erkek, internet servis elemanı olarak gittiği evdeki kadını boğarak öldürmüş ve ardından tecavüz etmek istemiştir.

Tüm yaşanılan olayların ortak özelliği erkeklerin, kadınlara rızası ve amaçları dışında davranış sergilemeleri ama bunu taciz olarak kabul etmemeleri. Çünkü onlara göre bir kadınla herhangi bir şekilde iletişim kuracak bir bilgiye sahiplerse onu nasıl ve niçin kullanacağının bir önemi yok, çünkü bu, kadın bedenini kendine hak olarak gören bir ataerkil zihniyet. “Taciz olması için ısrar olması lazım” gibi nerden çıktığı belli olamayan argümanlarla bu konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışmak mevzuyu sığlaştırmaktan öte değildir. Halbuki rahatsız eden bir bakış bile tacizdir ve ısrara ihtiyacı olmadığı aşikardır. Toplumda eğitimli erkeklerin bunları çok daha az yapacağı şeklinde bir kanı varsa da bu çok büyük bir yanılgıdır. Yaşadığımız bu dünyada hiçbir yer erkek egemenliğinden muaf değildir.

Tacizi de kapsayan erkek şiddetinin nihai hedefi kadını baskı altına almak, kadının üzerinde tahakküm kurmaya çalışmak, kadını ehlileştirmek, sokaktan uzaklaştırmak ve kontrol etmektir. Bu şiddetin failleri erkektir ve bunun, güç ve ataerki ile olan ilişkisi göz ardı edilemez. Bu sebeplerle de kadına karşı şiddet hukuki bir sorun olmaktan çok, politik bir sorundur ve tacizin de politik yönü görmezden gelindiği sürece çözümü uzun vadede salt hukuki olarak mümkün değildir. Şiddetin nedenleri üzerine patriarkal sorgulama yapıldığında görülecektir ki tacize karşı tacizci ile empati yapmak; buna maruz kalan kadını sessizleştirir. Tacize uğrayan bir kadın bunu anlatacak cesareti bulursa ayrıca buna herkesi inandırması, ikna etmesi gerekmektedir. Bazen söylediği sözün erkeğin karşısında bir kıymeti olmaz. Kimisi duymaz, kimisi erkek ile empati yapmayı seçer ve böylece şiddet hayatımızın her alanına siner. Tam da bu, yani sessiz kalınarak üretilen şiddet, tacize maruz kalan kadını yeniden sarsar.

En başa dönersek; taciz nedir? Sizi rahatsız eden, yapmak istemediğiniz bir şeye yönlendiren, üzerinizde baskı kurarak sizin alanınıza girmek isteyen, fiziksel, zihinsel ve duygusal sınırlarınızı tehdit edici her türlü davranış tacizdir. Ve tacize karşı atılacak ilk adım susmamaktır. Çünkü sessizlik, taciz ve istismar kültürünün yeniden üretilmesini sağlar. Şiddete dair sessizlik de şiddettir.

Yazar Hakkında

Ceren Şimşek

Avukat -
Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla