Medya Politika

Kabine değişikliğini irdeleyen 7 köşe yazısı | ‘Fetö’cü Bakanlara Dokunmadı’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın görüşmesinin ardından Yıldırım’ın açıkladığı  yeni kabine medyada geniş yer buldu. Uzun zamandır beklenen kabine değişikliğine dair ortak yorum ise değişikliğin çok kapsamlı olmadığı yönünde.

Kabine değişikliğini irdeleyen köşe yazılarını, Tahayyul.Net okuyucuları için derledik.


Murat Yetkin – Hürriyet

Açıklanan değişiklikler hükümetin yeni bir döneme girdiğini göstermek, karar mekanizmalarında bir değişimi yansıtmak bir yana, önemli dahi sayılmayacak, adeta yapmış olmak için yapılan yer değiştirmelerden öteye gitmemişti.

Dışişleri, İçişleri Maliye bakanları yerini korumuştu. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı, ekonomi bakanı, enerji, kalkınma ve AB işlerinden sorumlu bakanlar da öyle.

Özetle AK Parti hükümetin ekonomi dış ve güvenlik siyasetinde herhangi bir değişiklik olacağı, yeni bir döneme girileceği yolunda hiçbir işaret verilmemiş, adeta değişiklik olmayacağı mesajı vermeye özen gösterilmişti.


Erdem Gül – Cumhuriyet

Tek tek isimlerin kişisel özelliklerinin öne çıkmayacağı yeni kabine, 16 Nisan referandumunda oluşan partili cumhurbaşkanı sisteminin ilk kabinesi olarak da kayıtlara geçiyor. Kabinenin, ‘İsimsiz’ niteliğinin nedeni burada aranıyor. Bakanların işlevlerinin bir tür “2019’da geçilecek başkanlık sisteminin provası” olarak şekilleneceğine işaret ediliyor. Bu nedenle bakanlara artık ‘siyasi’ kimlikli nitelikler yerine, belirlenen politikaları uygulamasını sağlayan teknokrat işlevler biçiliyor.

Revizyonla oluşan yeni kabine fotoğrafı için özgül ağırlık ve düşük profil kavramları birlikte kullanılıyor. Bununla da kabinenin parti dışı kesimlere seslenme imkanının az olduğu parti tabanını toparlamaya daha çok yönelmesi bekleniyor.


Yaşar Aydın – BirGün

Tek belirleyici olan Erdoğan, bakan olan vekile bile bilgi vermeden atamasını yaptı. Çünkü artık neredeyse 20 bakanlığın fiilen çok bir hükmü kalmadı. Bu dönemde kendi alanlarına dair yasa değişikliklerini bile basından öğrenen bakanlarla tanıştık. Saray’da oluşturulan gölge kabine bir çok bakanlığı etkisiz hale getirmiş durumda. Bu anlamı ile bazı bakanlıklar “ödül” olarak kabul görüyor.Muharrem Sarıkaya – Habertürk

2002’de kurulan hükümet ilk değişimini 2005’te yapıp sonrasında 2007 seçimlerine kadar giderken; ikinci kez iktidara geldikten sonra revizyonunu yeni bakanlıkların ihdas edilmesi nedeniyle 2009’da yaparken ve üçüncü seçime kadar da devam ederken, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım hükümetleri döneminde ortalama 8 ayda bir kabine değiştirdi.

Görünen o ki uzak ihtimalle bile 2018 olağan kongre sonrasında da bir değişim muhtemel…


Ahmet Takan – YeniÇağ

Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, Mehmet Müezzinoğlu, Faruk Çelik, Akif Çağatay Kılıç ve Nabi Avcı.

Ne bu astronot olup uzaya fırlatılan Bakanların ortak özelliği? Biri hariç 5’inin “FETÖ” ile uzaktan yakından ilgisi olmaması. Ben burada, isimlendirme yapmayacağım. “FETÖ”cü de demeyeceğim. Çünkü out olan o Bakan’a kendi partisi içinde “FETÖ”cü deniyor. İçerde kalan 6-7 Bakan’a da…

R. Erdoğan yaptığı son revizyon ile partisini ve Meclis grubunu tuttu. “FETÖ”cü Bakanlara dokunmadı.


Abdülkadir Selvi – Hürriyet 

Bakanlıkların değişiminde il ve bölge dengelerinin korunduğu dikkate çekiyor. Ankara’dan Tuğrul Türkeş giderken Jülide Sarıeroğlu, Bursa’dan Mehmet Müezzinoğlu ayrılırken Hakan Çavuşoğlu, Samsun’dan Akif Çağatay Kılıç kabine dışı kalırken Ahmet Demircan, Şanlıurfa’dan Faruk Çelik ayrılırken Ahmet Eşref Fakıbaba kabinede yer aldı. Mehmet Şimşek ve Adulhamit Gül’le birlikte Gaziantep iki bakanla temsil edilirken, Kahramanmaraş ile Eskişehir bakansız kaldı. Abdulhamit Gül, Anayasa değişikliği sırasında başarılı bir performans ortaya koymuştu. O nedenle bakan olması uzun süredir beklenen bir isimdi.


İbrahim Kiras – Karar

Yeni AK Parti kabinesinde -daha öncekilerde olduğu gibi- Karadeniz başta olmak üzere, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinin milletvekillerinin ağırlığı var. Buna mukabil Trakya’dan başlamak üzere, kıyı Ege ve Akdeniz bölgelerinin temsil ağırlığı görünür derecede az. Güneydoğuda da yine buna benzer bir görüntü var.

AK Parti’nin daha fazla oy aldığı yerler doğal olarak hükümette daha yüksek oranda temsil ediliyor. Aynı durum elbette parti yönetimindeki temsil için de geçerli. Tıpkı diğer bütün siyasi partilerde olduğu gibi… Tıpkı geçmişteki diğer bütün siyasi iktidarlarda olduğu gibi… Siyasetin doğası bu. Yani karşımızdaki tablo gayet doğal.