Politika

Hürriyet Hareketi’nden açıklama: Siz Atatürkçü olsaydınız, Türkiye geleceksiz kalmazdı

Hürriyet Hareketi Yürütme Kurulu, son dönemde Türkiye gündeminde geniş yer bulan Atatürkçülük tartışmalarına yönelik bir açıklama yaptı.

Mevcut iktidarın Atatürkçülük ve Cumhuriyet savunuculuğu söyleminin samimi olmadığının vurgulandığı açıklamada iktidara, “bu konuda samimiyet göstergesi olarak başta parlamentonun işlevinin güçlendirilmesi, bilimsel-laik eğitimin başat hale getirilmesi, gençlerin gelecek kaygılarının giderilmesi, yaşam tarzı vb. farklılıklar üzerinden ayrımcı politikalardan uzak durulması” gibi konular üzerinden bir çağrı yapıldı.

Hürriyet Hareketi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle: 

SAMİMİ BULMUYORUZ

Siz Atatürkçü olsaydınız, Türkiye geleceksiz kalmazdı!

İç ve dış politikada Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşıp, Cumhuriyet kurumlarını tasfiye ederek Türkiye’mizin mevcut sorunları yaşamasına neden olanların son günlerde Mustafa Kemal Atatürk üzerinden siyasi hamleler yapmasını samimi bulmuyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’e ve kurucu iradeye bugüne kadar karşı cephe açanların, toplumda meşruiyet krizi yaşadıklarını fark ettikleri anda Atatürk’e ve Atatürkçülüğe sığınmaları esasen Atatürk’ün ve Cumhuriyet değerlerinin yüceliğini bir kez daha herkese göstermektedir.

Atatürkçülük üzerinden hamaset yapma çabalarında olan siyasi iradeye karşı; bu konuda samimiyet göstergesi olarak başta parlamentonun işlevinin güçlendirilmesi, bilimsel-laik eğitimin başat hale getirilmesi, gençlerin gelecek kaygılarının giderilmesi, yaşam tarzı vb. farklılıklar üzerinden ayrımcı politikalardan uzak durulması gibi konular üzerinden çağrı yapıyoruz.

Atatürkçülük ve Cumhuriyet savunuculuğu söylemle değil eylemle hakikate ulaşır.

Hürriyetçi gençler olarak, sahte Cumhuriyetçiliğe geçit vermeyeceğimizi, bu konunun yakınen takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

Hürriyet Hareketi, Kuruluş Deklarasyonunu açıkladı: Hürriyete Doğru yürüyeceğiz