Medya Politika

Hükümete yakın gazetelerde korkunun gündemi: Eyalet

Devlet Bahçeli’nin iki gün önce katıldığı bir televizyon programında yaptığı “Cumhurbaşkanı danışmanı olarak ‘Eyalet sistemini getireceğiz’ diyor ve cumhurbaşkanı buna ses çıkartmıyor, kabulleniyor ise o zaman iki gün içerisinde, eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?” açıklaması referandum gündemini eyalet tartışması üzerine kilitledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu açıklamanın ardından Devlet Bahçeli’ye cevaben “Ben ne diyorum? Sen ona bak. Benden duydunuz mu? Yok” şeklinde bir yorum yapmıştı.

Evet cephesinin iki aktörü arasında yeni sistemde eyalet yapılanması olma ihtimali üzerinden ortaya çıkan bu ayrılığa dair Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’a mesaj verdiği yorumları yapıldı. Ayrıca AKP, anayasa değişikliği gerçekleştirdiği taktirde eyalet sisteminin olup olmayacağının  tartışılmasının önüne geçmek için özellikle TV programlarına AKP’li isimlerin katılmasına yasak getirerek milliyetçi refleksleri ön planda olan seçmenleri evet cephesinden uzaklaştırmamak için bir strateji izliyor.

Hükümete yakın gazetelerde de Erdoğan’ın konuya dair ifadelerinin “Yeni sistemde eyalet yok” mesajı ön plana çıkartılarak verildiği görülüyor. Başkanlık sisteminin eyalet yapılanmasının önünü açacağı gerçeğini gizlemek isteyen hükümet cenahında ve hükümete yakın gazetelerde yoğun bir uğraş var.

Referanduma bir gün kala, 15 Nisan 2017 tarihli gazetelerin eyalet konusunu ön planda tuttukları manşetleri şöyle:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.