Politika Söylemler

HDP’den Enis Berberoğlu açıklaması: Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları davasında ‘siyasal ve askeri casusluk’ ve ‘FETÖ’ye yardım ve yataklıktan 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından siyasi partilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enes Berberoğlu’nun tutuklanmasının muhalefeti baskılamak adına alınmış bir karar olduğunu kaydetti.

Kerestecioğlu, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Gerçekten aslında yargının yeni suçlar yarattığı ve bağımsız olmadığının tamamen ortaya çıktığı karardan birisi bu. Daha önce de ifade etmiştik tutuklu milletvekillerimiz için söylediğimiz çok şey var. Bunun sınırları kalmayacağını da ifade etmiştik. Ancak bu karar çok ağır ve telafisi zor bir karar. Bütün Türkiye gözaltına ya da tutuklu durumda zaten. Milletvekillerinin başına bunun gelmesi, yasama faaliyetlerinin engellemesi de bir başka açı. Bir an önce demokratik siyasete dönülmeli. Bu yol, yol değil. Vekiller tutuklu yargılanmamalıdır. Yargının bağımsız olduğu, insanların adalete ulaşabileceği bir döneme geçmemiz gerekiyor. Bugün bunları yapanların kendilerinin de adalete ihtiyacı olduğu dönemler olacak. O zaman ne yapacaklarını bilemeyecekler. Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır.


CHP’den Enis Berberoğlu açıklaması: CHP, Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarını yanına bırakmayacaktır

ÖDP: Bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacağız

HDP’den Enis Berberoğlu açıklaması: Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır