Politika Toplumsal Bellek

Erdoğan’ın, Berkin Elvan’ı ve ailesini yuhalatmaları unutulmasın (Video)

Berkin Elvan'ın cenazesinden. Annesi Gülsüm Elvan

Berkin Elvan. 14 yaşındaydı. Polis Gezi, direnişi sırasında Okmeydanı’nda başından gaz fişeğiyle vurdu. 269 gün yoğun bakımda kaldı. 15 yaşında 16 kiloya düştü ve hayatını kaybetti.

Bugün Berkin’in vurulduğu gün. Bugün 11 Mart…

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan miting meydanlarında, toplantı salonlarında Berkin Elvan’ı ve ailesini defalarca terörist ilan edip yuhalatmıştı.

Erdoğan’ın 14 Mart 2014 tarihinde Gaziantep Mitinginde söyledikleri unutulmasın diye…

Erdoğan: “Geçenlerde İstanbul’da bir cenaze yaşandı. Maalesef terör örgütlerinin içine aldığı, terör örgütlerinin içinde ne yazık ki yüzü poşulu, eline sapan verilmiş, cebinde demir bilyelerle olan bir çocuk orada maalesef bir biber gazına muhatap oluyor. Polis, orada yüzü poşulu, elinde sapanla, demir bilyeleri savuran o kişinin kaç yaşında olduğunu nereden ayıracak? Ama bu Kılıçdaroğlu her zamanki gibi yalanını söylüyor, ‘ekmek almaya giden çocuk’ diyor. Dürüst ol, dürüst. Ne ekmek alması ne alakası var? Çok enteresan, annesi ‘Evladımın katili başbakan’ diyor. Ben evlada sevgiyi, muhabbeti bilirim ama sizin evladınızın mezarına karanfil ve demir bilyeler atışınızı pek anlamadım. O demir bilyeleri niçin atıyordu mezarına? Neyin mesajını veriyorsun”

Aynı mitingde Erdoğan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı yuhalatmıştı.