Politika

Erdoğan, “yeni rejimin” fotoğraflarını veriyor: Eyüp Sultan’da kılıç kuşanma

Başkanlık sistemini merkezine alan ve bir rejim değişikliği iddiasıyla gerçekleşen referandumdan sonuçların hukuki olarak tartışmalı bir şekilde “Evet” çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk iş olarak “yeni rejime” dair görüntüler verdi.

Referandum sonuçları İstanbul’dan takip eden ve 16 Nisan akşamı “Milletin şahsıma olan güveninden dolayı teşekkür ediyorum” açıklaması yapan Erdoğan, 16 Nisan sabahı İstanbul’da sembolik bir takım ziyaretlerde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından da Eyüp Sultan’da şükür namazı kılmaya gitmişti. Erdoğan, yine 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinin ardından da sabah namazını Eyüp Sultan Camii’nde kılmış, Eyüp Sultan türbesini ziyaret ederek Kuran okumuştu.

Eyüp Sultan, Osmanlı padişahlarının kılıç kuşanma merasimlerinin gerçekleştiği yer olarak biliniyor. (Osmanlı padişahlarının “Kılıç Kuşanma Töreni” için Topkapı Sarayı’ndan Eyüp’e törenle gidilip,dönülmesine “Kılıç Alayı” denirdi. Uygulama ilk olarak Osman Gazi’nin kayın babası Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye kılıç kuşandırmasıyla başladı. Bu kılıcın kuşanması, padişahın tahta çıkmasından 2 hafta içerisinde yapılmak zorundaydı. Padişah at üstünde olmak üzere tüm devlet erbabı, Eyüp sultan Türbesi’ne hareket ederlerdi. Türbe içinde bu tören yapılırken, Eyüp camisi’nin  dışında  kurbanlar kesilir etleri halka dağıtılırdı. Bu tören çok sembolikti: Öncelikle yeni padişahın kılıç kuşanarak bir savaşçı olduğunu göstermesi açısından önemliydi.)

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın vefatının 24. yılında düzenlenen anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenin ardından; Adnan Menderes, Necmettin Erbakan, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan’ın kabirlerini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra ise Eyüp Sultan, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim türbelerini ziyaret etti.