Kadın Politika

Erdoğan geçmişini unuttu: 14 yıl boyunca tek bir hanımefendiye kıyafetinden dolayı olumsuz yorumda bulunmadım

HAK-İŞ 6. Uluslararası Kadın Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tek bir hanımefendiye kılığından, kıyafetinden, başının açık veya kapalı olmasından dolayı olumlu veya olumsuz yorumda bulunmadım” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Kadınların kıyafetleriyle değil, tıpkı erkekler gibi kafaların içindeki fikirle değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Siyasi hayatımızın hiçbir döneminde ayrımlarla uğraşmadık. Başı açık, başı kapalı ayrımı hiçbir zaman yapmadık. Böyle davrananların karşısına dikildik. Tek bir hanımefendiye kılığından, kıyafetinden, başının açık veya kapalı olmasından dolayı olumlu veya olumsuz yorumda bulunmadım.”

Ancak bugüne kadar kadınlara ve kadın mücadelesine dair yaptığı açıklamalar, Erdoğan’ın bugünkü açıklamasını yalanlıyor.

Erdoğan’ın geçmişte yaptığı ve tepki çeken bazı değerlendirmeleri:

“Her yerin kendine ait kuralları vardır. Devletin metrosunda da ahlak kuralları vardır. Bu ahlak kuralları aşılırsa buna karşı anonsa yapılmasının nesi yanlış. Sonra da bir grup geliyor, ellerinde alkoller malkoller. Şimdi soruyorum, bir anne baba kızının afedersin birinin kucağına oturmasını ister mi? Biz de diyoruz ki buna dikkat edin. Birisiyle bir bankta oturursun sohbet edersin, bunu saygıyla karşılarsın. Tayyip Erdoğan olarak ben bunu saygıyla karşılamam ve toplumun büyük kesimi de saygıyla karşılamaz. Ben Dolmabahçe’de ofisimin önünde, Kadıköy’den gelenlerin durumunu görüyorum. Ama saygı gösteriyorum.”

Erdoğan, Artvin’in Hopa ilçesinde hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun ölümünü protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş’tan “O kadın, kız mıdır kadın mıdır?” diye söz etmişti.

Bu sabah bakıyorum bir televizyon kanalında Ankara’da bir polis panzerine tırmanan bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem. Ve oradan, panzer yetmiyormuş, oradan hızını alamıyor, kalkanla yerinde duran polisimize elindeki sopayla saldırıyor, vuruyor, polis yerinde sabrediyor.

“Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun eksiktir, yarımdır

“Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum.” (Kadın dernekleri ile yaptığı toplantıda)

“Benim bedenim, benim kararım diyenler feminist.” (Kürtaj tartışmaları hakkında)

“Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum.” (Kürtaj tartışmaları hakkında)