Söylemler

CHP’den Enis Berberoğlu açıklaması: CHP, Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarını yanına bırakmayacaktır

MİT Tırları davasından hakkında tutuklama kararı çıkarılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında CHP’den ilk açıklama geldi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “MİT TIR’ları Haberi” için açılan davada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Adliye önünde konuştu.

Berberoğlu, tutuklama ve 25 yıl hapis cezası kararını “CHP’ye, AKP’den rahatsız olan herkese, muhalefete yönelik gözdağıdır, CHP’ye yönelik bir devlet zorbalığıdır” şeklinde yorumladı.

Altay’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bir yerde adliyenin olması orada adaletin olduğu anlamına gelmez. Bugün Türkiye’de yargının yürütme organın tahakkümü ve emri altına bütünüyle girdiğinin acı örneği ile karşı karşıyayız.

“Bir ülkede yargıçlar ‘Diktatörü nasıl hoşnut ederim, vereceğim karar diktatörün bana nasıl sempati ile bakmasını sağlar, diktatör beni nerelere yükseltir’ diye düşünerek karar veriyorsa böyle adalete, böyle yargıya lanet olsun.

“AKP’den rahatsız olan herkese gözdağı”

“Bu karar muhalefete gözdağı kararıdır.

“AKP’den, AKP’nin antidemokratik uygulamalarından rahatsız olan herkese karşı bir gözdağıdır.

“Bu karar son yapılan mühürsüz seçimde hayır tercihinde bulunan, demokrasi yaşasın yürüsün diyen tüm topluma da gözdağıdır.

“Devlet zorbalığı”

“CHP’ye yönelik bir devlet zorbalığıdır.

“Gerek CHP, gerek diktatör karşıtları Türkiye’de bu güzel ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade  etmeyeceklerdir.

“Erdoğan’ın savaş suçlusu olarak yargılanmasına zemin”

“Bugün görüşülen bu dosya Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasının ana zeminin oluşturan dosyadır.

“Gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklama kararı vermek suretiyle işlem yapılan bu evraklar, dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacak.

“Recep Tayyip Erdoğan ‘Onu öyle bırakmam’ demişti. Bugün itibariyle Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği de gerçek oldu ama unutmasın bu millet ve CHP onun yaptıklarını yanına bırakmayacaktır.

“Tuzun koktuğu yer”

“Türkiye dünyadan 180 ülke arasında basın özgürlüğü noktasında 155 sıralara dek inmiş, demokrasinin zerresi ortada kalmamışken AKP’nin bu tarz antidemokratik uygulamaları , OHAL uygulamaları yargıyı siyasallaştırmak suretiyle korku imparatorluğu oluşturma çabaları beyhudedir.

“Önünde daha istinat mahkemesi ve Yargıtay süreci varken Enis Berberoğlu Meclis üyesi olmasına rağmen adliyede yürütmenin emrindeki hakim tarafından tutuklanıyorsa bu tuzun koktuğu yerdir.

“AKP’nin bu uygulamalarının, iş ve eylemlerinin Türkiye’ye ne kadar büyük zarar verdiğini bu olaydan daha açık göstergesi bulunamaz.

“Mahkeme kararlarının meşruluğu kamu vicdanında karşılıkla doğru orantılıdır. Bu kararı millet vicdanına havale ederken CHP olarak CHP’nin tüm üyeleriyle birlikte direneceğimizi yargının siyasallaşmasını kabul etmeyeceğimizi demokrasiyi yaşatmak konusundaki kararladığımızı da beyan ediyorum.”


ÖDP: Bu siyasi operasyona karşı Enis Berberoğlu ve CHP ile dayanışma içerisinde olacağız

HDP’den Enis Berberoğlu açıklaması: Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır