Fikir Yazısı Toplumsal Bellek

30 Ağustos’a dair

Genellikle unutulan ya da görmezden gelinen bir meseleyi konuşmamız gerek.

30 Ağustos zaferi Türk, Kürt, Arap, Laz, Ermeni ve diğer halklarla, tüm Anadolu’nun mücadelesidir. Anadolu köylüleri, emekçileri başlarına gelecek belâyı püskürtmüştür. Yani Anadolu halkları, emekçileri, köylüleri, aydınları olmasaydı bu zafer gerçekleşemezdi.

Bu zafer, Komintern’e üye ülkeler, başta SSCB’in büyük silah diploması ve siyasi desteği (Özellikle Rusya SC ve Azerbaycan SC), dönemin Hint Ulusal Kongresi’nin çabası ve destekçi müslüman topluluklar ile elde edildi. Komintern, emperyalizme direnen halklar, ezilen müslüman halklar, ülkeler ve sosyalist ülkelerin desteği olmadan, devrimci mavzeri ile mücadeleye atılan yerli ve sürgündeki komünistler olmadan bu zafer elde edilemezdi.

Bu zafer aynı zamanda bir dayanışmanın ürünüdür. Anadolu’nun işgaline karşı çıkan ve Atina’da ve İzmir’de kurşuna dizilen, son sözleri “Zito İ Epanastasis” (Yaşasın İsyan) olan Yünanistan Komünist Partisi’ne üye komünistler bu zaferin mimarıdır. Yunanistan komünistleri idama gideceklerini bile bile komşu ve karındaş Anadolu halklarına kurşun sıkmayı reddetmiş, emperyalist işgâle karşı gelmiş ve vatan haini ilân edilip kurşuna dizilmişlerdir.

Bu büyük zaferin tarihsel arka planının bu olduğunu düşünüyorum. Gerisi isimlerden ve takvimlerden ibarettir. Bu sürece katkı koymuş tüm insanlık şerefle anılacak. Buna inanıyorum.

Bu süreçte tarih sayfalarında, anlatılarda saklı kalan, solmakta olan çok hikâye var kuşkusuz. Ama ana hatlarıyla zafer yukarıda bahsettiğim 3 ana kaynağın eseridir.

Tüm bu süreci yönetmeye talip olmuş Osmanlı’nın rezil yönetimine kafa tutup, ülkeyi işgalcilere peşkeş çekenlere karşı direnen Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının zafere olan inancına da unutmamamız ve buna saygı duymamız gerekiyor.

Bu tarih vasıtasıyla şunu da eklemek gerekir ki, özellikle son yıllarda muhalelefetin kendisini emek ve sol değerlerden uzaklaştırması işte bu tarihi de yok saymak demektir. Bu Cumhuriyet toplumcu değerlerle inşa edildi. Mesele bu değerleri daha da görünür ve uygulanabilir kılmak için çalışmaştır.

30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun!